بیواتانول نمود سوختهای پاک

   ۱۳۹۵/۹/۷ ۱۳:۳۸:۴۹

چکیده:

انرژی پاک که امروزه بسیار مطرح است از طریق تشویق به مصرف بیواتانول نمود پیدا می کند.

اتانول از دوران باستان برای انسان شناخته شده بود اما جداسازی آن بصورت اتانول نسبتاً خالص با انجام تقطیر احتمالا توسط جابربن حیان و کشف اثرات آن در پزشکی توسط محمد زکریایی رازی دانشمند ایرانی انجام گرفت. اتانول توسط فرایند تخمیر از متابولیسم گلوکز توسط گونه مخصوصی از مخمر در غیاب اکسیژن تولید می‌شود و در پایان غلظت اتانول توسط فرایند تقطیر افزایش داده می شود.

اتانول سوخت نسبتاً خوبی برای موتورهاست و در صنعت، بصورتهای مختلفی استفاده می‌شود. اتانول مایعی قابل احتراق و بی‌رنگ بوده، گراویتی آن مانند آب است و بوی نسبتاً تندی دارد. در صنعت بعنوان حلال و ماده واسطه شیمیایی برای تولید بیشتر ترکیبات آلی استفاده می‌شود. بدلیل تشکیل پیوند هیدروژنی با هر نسبتی در آب حل می‌شود. اتانول در مقایسه با ترکیبات آلی که وزن مولکولی یکسانی با آن دارند، نقطه جوش بالاتری دارد. به عنوان مثال نقطه جوش پروپان که تقریباً وزن مولکولی برابری با اتانول دارد، ۴۳- درجه سانتی‌گراد است، درحالی‌که نقطه جوش اتانول ۷۸ درجه سانتی‌گراد است. دلیل این اختلاف، وجود پیوندهای هیدروژنی مربوط به گروه هیدروکسیل است که نیروی جاذبه میان مولکولهای مجاور را افزایش می دهد

اتانول خاصیت ضعیف اسیدی و بازی از خود نشان می‌دهد که خاصیت بازی آن بدلیل جفت الکترون تنهای اکسیژن بوده و خاصیت اسیدی آن، بخاطر پیوند هیدروژن با عنصر الکترونگاتیو اکسیژن است. اتانول با فلزات فعالی چون منیزیم پتاسیم و سدیم وارد واکنش شده و اتوکسید ایجاد می کند.

اتانول بدلیل نقطه ذوب پائین در صنعت ضدیخ‌ سازی استفاده می‌شود. حلال بسیار خوبی است و در صنعت داروسازی، عطر و ادکلن سازی، رنگسازی و … استفاده می‌شود. محلول ٪۸۵ – ۷۰ آن بعنوان محلول ضدعفونی کننده کاربرد دارد. اتانول با تغییر دادن پروتئین و حل کردن چربی، میکرو ارگانیسمها را از بین می‌برد. البته این عمل فقط در برابر باکتریها و ویروسها و قارچها مؤثر است، ولی در مقابل هاگ باکتریها تاثیری ندارد. اتانول به عنوان آنتی دوت یا خنثی کننده مسمومیتهای ناشی از متانول یا الکل چوب و فرمالدئید استفاده می شود. همچنین در صنایع داروسازی به میزان گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول در ساخت مواد شوینده و تمیزکننده نظیر شیشه پاک کنها مورد مصرف بالایی دارد. در ساخت آتش زنه ها و مواد محرک اشتعال نیز از این الکل استفاده می شود.

با تشویق به مصرف بیواتانول به عنوان سوخت زیستی و تمیز از آلاینده های محیط کاسته شده و هوای تمیزتری برای تنفس فراهم خواهد شد و از ابتلای به بسیاری از بیماریها که ناشی از مصرف بنزینهای دارای آلاینده های پتروشیمی است جلوگیری بعمل خواهد آمد.